Perşembe , 17 Ağustos 2017
6 Etkili Çalışma Alışkanlığı
6-etkili-calisma-aliskanligi

6 Etkili Çalışma Alışkanlığı

Etkili çalışma alışkanlığı – daha akıllı çalışma – okuma materyalini daha iyi koruma yeteneğinizi artırmak için öğrenilebilir. Bu alışkanlıklar, doğru tutumla yaklaşmaya, doğru çevrenin seçilmesine, dikkat dağıtıcı unsurların asgariye indirilmesine, gerçekçi bir çizelgenin oluşturulmasına ve hafıza oyunları kullanmaya dayanıyor.

Öğrenciler hayatlarında pek çok mesele ile uğraşırlar ve dikkati çekebilecek her şeyden dolayı okumaya konsantre olmak zordur. Ve yine de okula devam ediyorsanız, yıldan yıla ilerlemek için en azından biraz eğitim almalısınız. Etkili eğitimin anahtarı sıkışmak ya da daha uzun süre çalışmak değil, daha akıllı çalışmaktır. Bu 10 kanıtlanmış ve etkili çalışma alışkanlığı ile daha akıllıca çalışmaya başlayabilirsiniz.

1. Ders konularına nasıl yaklaşıyorsunuz?

ders-konularina-nasil-yaklasiyorsunuz

Çok fazla insan, öğrenmek için bir zevk veya fırsat olarak değil, gerekli bir görev olarak okumaya bakmaktadır. Sorun değil, ancak araştırmacılar, bir şeye nasıl yaklaştığınızın neredeyse yaptığınız kadar önemli olduğunu keşfetti. Daha akıllı çalışabilmek için doğru zihniyette olmak önemlidir.

Çalışma zihniyetinizi geliştirmeye yardımcı olmak için:

Çalışırken olumlu düşünmeyi ve becerilerinizi ve yeteneklerinizi hatırlatmayı hedefleyin.

Felaket düşüncesinden kaçının. “Yapamayacağım, bu sınav için asla zaman bulamayacağım” gibi düşünmek yerine, “İstediğim kadar çalışmak için biraz geç olabilirim, Şimdi yapıyorum, çoğunu bitireceğim. ” düşüncesinde olun.

Başkalarıyla kendinizi karşılaştırmaktan kaçının, çünkü genellikle kendiniz hakkında kötü hissetmeye başlıyorsunuz.

 

2. Nerede Çalıştığınız Önemli

nerede-calistiginiz-onemli

Birçok insan konsantre olmaya elverişli olmayan ortamlarda ders çalışmaya çalışarak hata yapar.Çok dikkat dağıtan bir yer, zayıf bir çalışma alanı oluşturur. Örneğin, yurt odasında çalışmaya çalışıyorsanız, bilgisayar, TV veya oda arkadaşınızı sindirmeye çalıştığınız okuma materyalinden daha ilginç bulabilirsiniz.

Kütüphane, bir öğrenci salonu veya çalışma salonundaki bir köşe ya da sessiz bir oda kontrol etmek için iyi yerlerdir. Yüksel sesli kalabalık alanları değil, bu yerlerden sessiz alanları seçtiğinizden emin olun. Kampüste ve kampüste birden fazla yer araştırın, bulduklarınızdan sadece birini ihtiyaç ve alışkanlıklarınız için “yeterince iyi” olanı bulmaya çalışın. İdeal bir çalışma yerinin bulunması önemlidir, çünkü önümüzdeki birkaç yıl için buna ihtiyacınız olacak.

3. İhtiyacınız Olan Şeyleri Yanınıza Alın, İhtiyacınız Olmayan Şeyleri Bırakın!

ihtiyaciniz-olan-seyleri-yaniniza-alin

Ne yazık ki, çalışmak için ideal bir yer bulduğunuzda, bazen insanlar ihtiyaç duymadıkları şeyleri de getirirler. Örneğin, bir bilgisayara daha sonra tekrar başvurmak için not yazmak için ideal gözükse de, bilgisayarlar birçok kişi için çok tehlikeli bir dağınıklıktır, çünkü çok farklı şeyler yapabilirler. Oyun oynamak, çevrimiçi olabilmek, sosyal ağlarda takılmak, Web’de sörf yapmak ve e-postalara cevap vermek, okumakla ilgisi olmayan harika dikkat dağıtıcı şeyler. Kendinize bir bilgisayar gerekip gerekmediğini ya da eski moda kağıt ve kalem ile yapıp yapamayacağınızı kendinize sorun.

Çalışma oturumunda üzerinde yoğunlaştığınız yerde, sınav veya dersiniz için çalışmanız gereken şeyleri unutmayın. Ders çalışırken size lazım olan şeyleri yanınıza almayı unutmayın lazım olan şeyleri almak için geri gittiğinizde zaman alıcı olacaktır ve zamanınızdan gidecektir.

4. Notlarınızın Önemli Kısımlarını Çizme ve Yeniden Yazma

onemli-yerlerin-altini-cizin

Bir çok kişiye notların taslak bir halde tutulması yardımcı olur. İnsanlar benzer kavramları birbirine bağlayarak çalışmaları sınav zamanında hatırlamalarına yardımcı olacaktır. Önemli kısımları anahatlarıyla yazarken hatırlamanız gereken önemli yerleri kendi sözcüklerinizle yazmanız size daha çok yardımcı olacaktır. Herkes, benzeri bilgileri nasıl bir araya getirdiğine (bilişsel psikologlar tarafından “yığınlama” olarak adlandırılır) benzersizdir. Dolayısıyla başkalarının notlarını veya özetlerini kopyalamayı memnuniyetle karşıladıysanız, bu notları ve ana hatları kendi sözcüklerinize ve kavramlarınıza çevirdiğinizden emin olun.

Eğitim sırasında mümkün olduğunca çok sayıda duyu kullanmak da yararlı olabilir, çünkü bilgiler diğer duyulara karıştığında insanlarda daha kolay korunur. Bu nedenle notlar ilk etapta işe yaramaktadır – bilgileri, anladığınız kelimelere ve terimler içine koymaktadır. Önemli bir sınavdan önce notları kopyalarken sözcükleri yüksek sesle ağzından çıkarmak, başka bir anlamda yer almak için bir yöntem olabilir.

5. Küçük Hafıza Oyunlarıyla Dersinizi Canlandırın!

 hafiza-teknikleri

Hafıza oyunları veya hatırlatıcı cihazlar, basit kelimeleri ortak bir dille birleştirerek bilgi parçalarını hatırlamak için kullanılan yöntemlerdir. Çoğu zaman insanlar kelimeleri birlikte anımsatarak akıl almaz bir cümle kurmak üzere dizerler. Her kelimenin ilk harfi daha sonra başka bir şeye – yani hatırlamaya çalıştığınız bilgi parçası – için kullanılabilir. En yaygın anımsama aygıtı örneği “Her İyi Adam Eğlencelidir” dir. Her kelimenin ilk harflerinin bir arada bulunması – HİAE – gibi.

Bu tür bellek aygıtlarının anahtarı, sizinle birlikte geldiğiniz yeni ifade veya cümle, öğrenmeye çalıştığınız koşullardan veya bilgilere göre daha unutulmaz ve hatırlanması daha kolay olmalı. Bunlar herkes için geçerli değildir, bu nedenle sizin için çalışmazlarsa kullanmayın.

Anımsatıcı cihazlar yararlıdır, çünkü yalnızca bir öğe listesini hatırlamaktan çok, görsel ve aktif resimleri hatırlamak için beyninizi daha fazla kullanırsınız. Beyninizden daha çok şey kullanmak, daha iyi bir bellek anlamına gelir.

6. Kendi Kendinize veya Arkadaşlarınızla Pratik Yapın!

arkadaslarinizla-pratik-yapin

Yaşlılık özdeyişi, uygulama kusursuz yapar, doğrudur. Kendi kendinize yapacağınız pratikler sizin dersi ne kadar kavradığınızı öğrenmenize yardımcı olacaktır. Bir örnek test sınavı yoksa, kendiniz ve sınıf arkadaşlarınız için bir sınav hazırlayabilirsiniz. Bir dersin bir uygulaması veya eski bir sınavı mevcutsa, bir kılavuz olarak kullanın – uygulamaya veya eski sınavlara çalışmayın! (Çok fazla öğrenci bu sınavlara gerçek sınavlar gibi davranır, yalnızca gerçek sınavda aynı soruların olmadığı durumlarda hayal kırıklığına uğramamak için). Bu tür sınavlar, gerçek materyali değil, içeriğin genişliğini ve bekleneceği soru türlerini anlamanıza yardımcı olur.

Farklı formatlar farklı gruplar için çalışır. Bazı gruplar, bölümler halinde birlikte çalışmayı, birbirlerine geçtikçe birbirlerine sorduklarını sever. Diğerleri sınıf notlarını karşılaştırmaktan ve bu şekilde materyalleri gözden geçirmekten, kritik noktaları kaçırmadıklarından emin olmaktan hoşlanırlar. Bu tür çalışma grupları birçok öğrenci için yararlı olabilir, ancak hepsi için değil.

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*