Perşembe , 17 Ağustos 2017
Facebook Uykusuzluk Yapıyor

Facebook Uykusuzluk Yapıyor

Bilim adamlarının yaptığı araştırmaya göre, gün içerisinde Facebook’a çok fazla girmenin “uykusuzluk” belirtisi olabileceğini ortaya koydu.

ABD’de Kaliforniya Üniversitesi’nde gerçekleştirilen bir araştırmaya göre bilim insanları, aşırı derecede Facebookkullanımının sosyal medyaya olan meraktan değil de, uykusuzluktan kaynaklanabileceği verisine ulaştı.
Önceki yapılan araştırmaların tam tersine bu kez de teknoloji kullanımının uyku düzenine etkisi değil, uykusuzluğun teknoloji kullanımındaki etkisiyle alakalı bir çalışma yapıldı.
Araştırmanın liderliğini üstlenen Gloria Mark bilim insanı, 34 erkek, 42 kız öğrencinin bulunduğu bir deney grubunun bilgilerini 1 hafta boyunca düzenli olarak ekibiyle takip etti.

Öğrencilerin bilgisayar ve akıllı telefonlarına yüklenen bir yazılımla, uygulamalar arası geçiş ve pencere değişikliklerinin zamanları kaydedildi. Bu yazılım sayesinde, öğrencilerin hangi vakit aralığında, ne kadar sıklıkla uygulamaları kullandığı gözlemlendi.
Yine deney grubunda bulunan öğrencilere her sabah ve gece uyku ile alakalı soruların bulunduğu anketler doldurtuldu.

Yapılan çalışmanın sonunda öğrencilerle yüz yüze yapılan mülakatlarda da derinlemesine sorularla öğrencilerin modları, çalışma zorlukları ve iş yerindeki davranışlarıyla alakalı bilgiler alındı.
Gloria Mart, bu çalışmalar nihayetinde kronik uykusuzluğun, kötü ruh halini ve Facebook’ta uzun zaman geçirmeyi de beraberinde getirdiğini gözlemlediklerini açıkladı.
Mark, az uyuyanların daha fazla sık farklı ekranlara baktığını, bunun da dikkat dağınıklığını beraberinde getirdiğine de dikkat çekti.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*