Perşembe , 17 Ağustos 2017
Gribe Karşı “Bitter Çikolata”

Gribe Karşı “Bitter Çikolata”

Kışın gelmesiyle herkesin başbelası grip mevsimi başlamış oldu, Çevremiz hapşıran, öksüren insanlarla dolu. Gribe yakalanmamak için yapılacak en iyi şey ise vücut direncini güçlendirmeye çalışmaktır.

Güçlü bir bağışıklık sistemine sahip olmanın en etkili yolu büyük oranda doğru besinleri, doğru miktarda tüketmekten geçiyor.

Vücut direncimizi artıracak ve grip mikroplarında koruyacak besinlere değinen Uzman Diyetisyen Şebnem Kandıralı, çikolata severleri çok memnun edecek bir tavsiyede bulundu ve bitter çikolatanın gripten korunmada çok etkili olduğunu söyledi.

Gripten korunmada rol oynayan besinlerin özellikleri hakkında bilgi veren Kandıralı, önerilerini şöyle söyledi:

Mantar: İçerisinde bulunan selenyum ile beyaz kan hücrelerine hastalığı temizleyen sitokinlerin üretiminde yardımcı olur. Antimikrobiyal bir lif olan beta glukanı barındırır, süper kahraman olarak görev yapan hücreleri aktive edip, enfeksiyonları imha eder.

Sarımsak: Sarımsak gibi güçlü kokuları olur besinler içerdikleri antimikrobiyal bir kimyasal olan allisin sayesinde hastalıklarla savaşta etkilidir. Gerçekleştirilen bir çalışmada allisin suplemanı alan bireylerde % 46 oranında daha az soğuk algınlığı görülmüş ve iyileşme sürecinin daha çabuk gerçekleştiği kaydedilmiştir. Günde en az 2 diş sarımsak tüketimi önerilir.

Bal: Boğaz ağrılarını gidermek için birebirdir. Boğaz acısını, tahrişini yumuşatıcı özelliğiyle gidermeye yardımcı olur.Antioksidan ve antimikrobiyal özellikleri sayesinde virüs, bakteri ve mantar gibi enfeksiyonlardan korur ve savaşır. Karabuğday balı en yüksek antioksidan seviyelere sahiptir.

Çay: Yapılan çalışmada günde en az beş bardak siyah çay tüketimi içerdiği tanin sayesinde 2 hafta sonunda vücudun bağışıklık sistemini 4 katına çıkardığı tespit edilmiş. Çay aynı zamanda kateşin, epigallokateşin gibi serbest radikallere karşı savaşan kimyasallar da içerir. Günde 1 ila 3 bardak arası siyah, yeşil veya beyaz çay içmeniz doktorca tavsiye ediliyor.

Bitter çikolata: Yüksek miktarda içerisinde bulunan kakao T yardımcı hücreleri destekler, enfeksiyonlara karşı savaşmak için bağışıklık sisteminin yeteneğini arttırmaya yardımcı olur. Sağlıklı diyetlerde bitter çikolataya her zaman yer bulunur.

Çilek: Çalışmalar güçlü bir antioksidan olan C vitamini alımının hastalık oluşumunu engellemediği fakat içinde bulunan C vitamini ile grip ya da soğuk algınlığının süresini ve şiddetini kısaltabildiği yönündedir. 1 su bardağı çilek günlük C vitamini ihtiyacının % 160’ını karşılar. 10 tane çilek 1 büyük boy portakaldan daha fazla miktarda C vitamini içerir, kalorisi de daha düşüktür.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*