Perşembe , 17 Ağustos 2017
Haftanın Filmlerinden “STEVE JOBS”

Haftanın Filmlerinden “STEVE JOBS”

Bu hafta sinemada 2’si yerli olmak üzere toplam 6 film vizyona girdi. İşte bu hafta vizyona giren filmlerden dikkat çeken biyografi filmi;

HER DAHİNİN KARANLIK YANI VARDIR…
“STEVE JOBS”

Biyografi filmlerinde, hele de dünyaca tanınan bir ünlü birinin hikayesinin anlatıldığı filmlerde, seçtiğiniz başrol oyuncusunun bir şekilde o ünlüye benzemesi gerekir. “Steve Jobs” ise, teknoloji tarihinin en nev-i şahsına münhasır damgasını vuran isimlerinden birini oynaması için, ona zerre kadar benzemeyen bir aktör seçmiş. Buna rağmen ortaya çok iyi bir film çıkmış! Peki bu nasıl olabiliyor?

Her şeyden önce film kadrosu çok usta isimlerden oluşuyor. Yönetmen koltuğunda ise Oscarlı İngiliz sinemacı Danny Boyle oturuyor. Senaryoyu bir başka Oscarlı Aaron Sorkin yazmış ki dikkat çeken zekice kaleme alınmış diyalogları hemen ilginizi çekecek. Tartışmalı başrolde ise, son haftalarda peşpeşe filmlerini gördüğümüz yetenek deposu olan Michael Fassbender var. Fassbender o kadar iyi bir oyuncu ki ve senaryo ona o kadar güzel alanlar açıyor ki, Steve Jobs’a tek bir sahnede bile benzememesine rağmen sizi film ilerledikçe o olduğuna inandırmayı gayet iyi başarıyor. Tek bir basit sahne için bile farklı kamera açılarıyla defalarca çekim yapmaktan geri durmayan çok çalışkan bir isim olan Danny Boyle ise bu kez görsel açıdan daha sade fakat yine de son derece yetkin bir işçilik çıkarmış. Sadece 56 yaşında kansere yakalanıp yenik düşen Jobs’un hayatının tümü anlatılmıyor filmde. Apple’ın üç büyük ürününün lansmanının öncesi ve sonrasında Jobs’un yaşadıkları perdeye aktarmış. Bu ürünler 1984’teki Macintosh, 1998’deki NeXT(tam bir fiyasko) ve 1998’deki iMac.

Filme yöneltilen eleştirilerin merkesinde ise en çok, Jobs’un pek de insancıl olmayan huysuz tarafına fazlaca yer ayrılması yer alıyor. Fakat merhum zaten pek de yumuşak kalbiyle tanınmazdı. Ölünün arkasından konuşmak yerine, onu iyi ve kötü yanlarıyla tam olarak anlamak isteyenler için “Steve Jobs”un, iki yıl önceki Ashton Kutcher’lı “Jobs’a göre çok daha iyi bir tercih olduğunu belirtelim en iyisi. Teknoloji dünyasını çalkalayan bu adamın özel hayatı da çalkantılı olacaktı tabiki. Kendi kurduğu şirketten kovulan, daha sonra dönüp onu zirveye taşıyan bir adamı daha yakından tanımayı kim istemez ki? (3.5/5)

İşte Fragmanı;

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*