Perşembe , 17 Ağustos 2017
Onlarında Bağımlı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Onlarında Bağımlı Olduğunu Biliyor Muydunuz?

Bazı insanlar, kahve bağımlısıdır, kahve içmeden güne başlayamaz…Gerçekleştirilen son araştırmalara göre ,bu alışkanlık konusunda insanlar yalnız değil!

İngiltere’de bulunan Sussex Üniversitesi’nde ve İsviçre’de Bern Üniversitesi’nde görev yapan araştırmacılar, çalışkan arıların da kafeine karşı zaafı olduğunu ve çiçeklerin bu bağımlılıktan faydalanabiliyor olacağını açıkladı.

Konuyla alakalı yapılan çalışma Perşembe günü Current Biology dergisinde okuyucuyla buluştu.

Yapılan çalışmada etiketlenmiş olan bal arılarının bulunduğu 3 kovandaki deneklerin davranışları gözlemlendi.

Araştırmaya katılan ekip, arıların kokusuz sakaroz çözeltisi ve doğal kafein konsantrasyonu içeren besleyicilerden birini tercih ettiğini görüldü.

Bu ilginç çalışmada şaşırtıcı olarak kafein ile beslenen arıların, daha fazlasını almak istediği ve arkadaşlarını da bu kaynağa yönlendirmek için “sallanma dansı” yaptığı da kaydedildi.

Üstelik kafeinle beslenen arılar, diğer kaynağa yönelme konusunda da pek istekli değildi. Araştırmaya Bern Üniversitesi’nden katılan Biyoistatistikçi Roher Schürch, kafeinin arılar üzerinde uyuşturucu etkisi gösterdiğini, arıların kafein oluşturduğu etkisiyle, aldıkları besinin daha kaliteli olduğu hissine kapıldığını söyledi.

Araştırmacılar yaptıkları bu çalışmada kafeini tercih eden bağımlı arıların daha az şeker aldıklarını, buyüzden ağırlıklarının azaldığını ve bal üretimlerinin azaldığına da önemle dikkat çekti.

Çalışmayı uygulayan ekip, kafeine aldanan arıların yanlış beslenme yaptıklarını, bu nedenle bitkiyle arı arasındaki ilişkinin tek taraflı ve sömürücü bir ilişki olduğu belirtiyor.

 

 

 

 

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*