Perşembe , 17 Ağustos 2017
Stres Yönetimi
stres-yonetimi

Stres Yönetimi

Stres, kendimizi rahat olamayacağımız ya da sorunlarla karşılaştığımız bir evrede vücudumuzun buna verdiği tepkidir. Kendimizi halk deyimi ile stresli hissediyorsanız hayatımızda veya o an işler yolunda gitmiyor demektir. Bunun yüzünden de vücudumuzdaki hormonlar tepkimeye girerek beynimize bazı mesajlar iletirler. Bazı insanlar stresi çok iyi bir şekilde yönetirken bazıları da yönetemez aslına bu hepimizin stresi farklı farklı algılayış biçimleri olduğu içindir.

Kimimizin lastiğinin patlaması çok büyük bir sorunken kimimizin freni patlaması bile sorun değildir. Stres Yönetimi hem iş hem de günlük hayatımızda çok önem arz eder. Stresi yönetebilen ve yönetemeyen iki birey yan yana geldiğinde onları hiç tanımayan bir insan bile bu farkı çıplak gözle görebilir. Stres Yönetimini uygularken yapılacak en önemli eylemlerden bazıları şunlardır;
• İçinde bulunduğumuz durumu atlatıp çözüm bulma safhasına geçmek
• İnsanlara ve olaylara verdiğimiz tepkileri değiştirmek
• Sorunlardan çeşitli bağımlılık ( sigara, alkol vb.) çeşitleriyle kaçmaya çalışmamak
• Yaşadığımız sorunlarla yüzleşmek
• Uykumuza ve beslenmemize dikkat etmek

Bu maddeler stres yönetiminde yardıma başvurduğumuz başlıca çözümlerdir. Sorun ne olursa olsun yaşadığımız sürece hep bir umudun olduğunu ve aklımızı kullanırsak en kötü durumlarda bile bir çözüm yolu olduğunu bilmeliyiz ve hayatımızda yaptığımız hatalardan tecrübe alarak yola devam etmeliyiz.

Cevapla

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Required fields are marked *

*